GLUTATYON

Glutatyon, üç önemli aminoasitten oluşan (glutamat, sistein, glisin) bir moleküldür. Glutatyon bilim insanları tarafından antioksidanların anası olarak adlandırılmakta ve vücudun Detoks Sistemi için hayati değer taşımaktadır. Endojen olarak sentezlenen Glutatyon yaş, yaşam tarzı ve çevresel faktörlere bağlı olarak zamanla azalabilmektedir.

Glutatyon, enerji santrallerimiz olan Mitokondride enerji üretimi sırasında ortaya çıkan serbest radikalleri ortamdan uzaklaştırıp vücudun sağlıklı enerji üretmesine ve enerji seviyesinin artmasına yardımcı olma konusunda tam bir uzmandır. Hücrenin sağlıklı yaşaması ve görevini yerine getirebilmesi için Mitokondrilerin düzgün çalışması, düzenli enerji transferi yapmaları hayati değerdedir. Hasarlanmış ya da işlev bozukluğu olan mitokondrilerin kanserleşme sürecinde kritik rolü vardır. Sağlıklı enerji üretimi cilt hücreleri dahil tüm hücrelerin işlevlerini tam olarak yerine getirmesi, kronik yorgunluğun önüne geçme ve hastalıklara yakalanma riskini azaltması açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı enerji üretimi ile yaşlanmanın olumsuz etkilerinden korunarak sağlıklı yaşlanmak ve bağışıklık sisteminin işlevselliği daha mümkün hale gelmektedir.

Bedende biriken ağır metalleri ve kimyasalların temizliğinde de Glutatyon çok aktif bir rol oynar. Arsenik, bakır, kadmiyum ve nörotoksik cıva gibi ağır metallerin temizlenmesi, meyve ve sebzelerdeki kimyasal atıklar, et ve süt ürünlerindeki hormonlar ya da antibiyotiklerden vücudumuzu arındırmak için de Glutatyon ihtiyaç duyduğumuz en önemli moleküldür.

Beynimiz Dopamin ve Seratonin salgılaması için Glutatyona ihtiyaç duyar, ayrıca Glutatyon eksikliğinin Majör Depresif Bozukluk, Bipolar Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Otizm ve Alzheimer gibi birçok zihinsel ve nörolojik durum ile ilişkili olduğu bildirilmektedir.

“Sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır tanı ve tedavi için hekime başvurulmalıdır.”