EPİGALLOKATEŞİN (EGCG) ve EPİKATEŞİNLER

Epigallokateşinler (EGCG) ve Epikateşinler vasküler, viral, gastrointestinal ve enflamasyona bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılan polifenol grubundan bitkisel antioksidan flavonidlerdir.

Epikateşinler antioksidan, antienflamatuar, antiplatelet (trombosit kümeleşmesini engelleyici) ve nöroprotektif (sinir hücrelerini kopruyucu) etkinlikleri yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir.

Kilo yönetiminde, kan şekeri kontrolünde ve kalp damar hastalıkları risklerinin azaltılmasında faydası vardır. Bunu vücuttaki yağ yakımını arttırarak başarır. Yağ yakımının artması yağ dokusunun azalmasını sağlar. Azalan yağ dokusu sayesinde obezite, tip2 diyabet, kalp damar hastalıkları ve Metabolik Sendrom riski de azalmış olur. Yüksek tansiyonu önler.

Zayıflama diyetlerinde EGCG’lerin yağ yakıcı etkisi kanıtlanmıştır. Kan şekerini kontrol etmesi sayesinde iştah kontrolünü de sağlar. Epikaeteşinlerinin vücutta leptin düzeyini arttırıcı etkisi bulunmuştur. Leptin, vücut ağırlığını düzenlemede görev alan, hem gıda alımını hem de enerji harcamasını başlatan hipotalamustan salınan bir proteindir. Vücutta leptin düzeyinin artması iştahı azaltan bir mekanizmadır.

“Sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır tanı ve tedavi için hekime başvurulmalıdır.”